Prat PR spanar på Formex

Höstens inredningsmässa Formex avslutades i helgen och Prat PR var där och kikade på de senaste trenderna inom inredning, kök, bädd och bad. Likt Milano-mässan som gick av stapeln tidigare i år kunde man se att den vita marmortrenden var helt borta. I år ska man istället inreda med brända toner, grönt och blått. Även den populära mässingstrenden var ett minne blott och har istället ersatts av köksdetaljer i krom och silver.

Pressbild från Kähler

Duka svart

Även det dukade bordet saknade färg i år. Företag som Stelton, Eva Solo och George Jensen visade upp nyheter i borstat stål, krom och svart porslin.

Bild från Stelton

Sammet och Art Deco

Sammet är årets textiltrend, något man kunde se på möbler, gardiner och kuddar. Ett material som passar bra in på årets stora inredningstrend, Art Deco. Sammetsmöbler, stora speglar och vikväggar såg vi hos flera utställare. Så härligt tycker vi!

Inredning från Danska AYTM
Skrivet av Prat PR
Dela artikeln
7867
2025-03-20

Kryssningsbarometern 2025

7508
2025-01-27

Praktikant-Mathilda: Så tacksam för allt jag har fått lära mig under min praktik!

7505
2025-01-22

Praktikant-Alice: Jag har fått prova på allt mellan himmel och jord!