Padelevent för Arlas senaste produktlansering

ARLA

Padelevent för Arlas senaste produktlansering

 

Uppdrag

I samband med Arlas lansering av en ny superkrämig Grekisk yoghurt bjöd vi in till ett fartfyllt event ”KRÄM de la KRÄM” på Stockholms hetaste padelbana – NK:s tak. Till en magisk utsikt tävlade 5 lag och 10 influencers om äran och möjligheten att skänka 20 000 kr till valfri välgörenhetsorganisation.

 

Genomförande

Vi bjöd in välkända influencers att bilda lag med en vän. Alla de fem lagen fick spela den populära spelformen ”Americano” där alla lag spelade mötte alla. Innan eventet fick deltagarna en goodiebag med produktnyheter, padelkit och pressmeddelande.


 

Resultat

Ett framgångsrikt lanseringsevent som genererade både träningsvärk, massor av skratt, tävlingsnerver och skapade engagemang. Både eventet självt, den nya produkten och Arla fick en fin synlighet och exponering på sociala medier. Deltagarna delade med sig i sina kanaler både innan, under och efter eventet.

 

 

Skrivet av Prat PR
Dela artikeln
7983
2025-05-14

Eucerin lyfter kvinnor över 50 i färgsprakande kampanj

7918
2025-04-22

Lunchrapporten för Convini

7700
2024-12-16

Glow från utsidan och in – med NIVEA, Filippa Toremo & Margareta Grääs