Framåt i götet

Efter ett lyckat första halvår för Prat PR i Göteborg flyttar nu byrån in i kommunikationsbyrån Wonderbrands lokaler på Kungsgatan, i centrala Göteborg.

– Våra första sex månader har gått över förväntan. Med nya fräscha lokaler

och flera nya intressanta kunder inte minst inom webb-tv-segmentet ser vi väldigt ljust

på framtiden och hoppas kunna utöka inom kort, säger Åsa Frykberg, byråchef för Prat PR i Göteborg.

Åsa Frykberg, Christina Törnkrantz Terfors, Pernilla Holmgren Larsson och Gabriella Finnborg startade Prat PR i Göteborg den 1:a september 2010. På kundlistan finns bland annat ICA Special, SCA Tork, 2Entertain, 2EGroup, Myresjökök och Skyddakoncernen. För 10 år sedan startade PRAT PR i Stockholm och totalt har båda byråerna idag 15 medarbetare.

Byrån i Göteborg är specialiserad inom webb-tv produktion och hjälper idag flera av kunderna med rörligt material till webben, intranätet och till presentationer. I dagarna har det också blivit klart att Prat PR i Göteborg blir PR-byrå för Eventdagarna i Göteborg, som ska locka företag att satsa mer på event som en del i marknadsföringsmixen.

Skrivet av Prat PR
Dela artikeln
8261
2026-03-04

Svenska LantChips växlar upp med Prat PR

8242
2026-02-27

Kryssningsbarometern 2026

8065
2026-01-21

Praktikant-Ylva: En praktik som uppmuntrade nyfikenhet