Lunchrapporten för Convini
Lunchrapporten för Convini
Lunchrapporten för Convini – så äter och dricker vi på jobbet!
Vad styr våra lunchval på jobbet? Hur viktig är egentligen lunchpausen – och hur spenderar vi den helst? Som ledande aktör inom mat, dryck och kaffe på jobbet vill Convini ta ägandeskap över svenskarnas lunchvanor. Därför tog vi på Prat PR fram Lunchrapporten, en undersökning genomförd via Kantar Sifo och med expertinsikter från bland annat Richard Tellström. Med en räckvidd på nära 3 miljoner blev rapporten en snackis som satte lunchpausen i rampljuset – och stärkte Convinis position som experten på jobbets viktigaste måltid.
Kampanjen i siffror
- 2,8 miljoner svenskar nåddes
- 25 publiceringar i traditionella medier
Bakgrund
För att positionera Convini som trovärdig och självklar talesperson för mat och kaffe på jobbet ska vi lyfta och driva frågor eller utmaningar som berör de prioriterad målgrupperna. Målet med undersökningen och Lunchrapporten var att bygga och stärka relationer med journalister, skapa utrymme och uppmärksamhet i media och att stärka Convini som ledande aktör på jobbet (inom mat, dryck och kaffe).
Utförande
För att öka chansen till synlighet i varierade medier valde vi att samarbeta med tre experter: måltidshistorikern Richard Tellström, dietisten Maria Sitell och beteendevetaren Christina Stielli. Samtliga bidrog med sina tankar och reflektioner kring resultatet av studien och våra mat- och dryckesvanor på jobbet.
Vi presenterade Lunchrapporten genom att anordna en pressträff för medier inom bransch, HR, ledarskap och livsstil. Marknadschef Marie Manner var på plats från Convini och Richard Tellström höll en dragning om lunchen genom tiderna och hur vår historia har påverkat vår lunchpaus på jobbet idag. Efter pressträffen genomförde vi en bred mediebearbetning.
Resultat
PR-aktiviteterna i samband med lanseringen av Lunchrapporten genererade en räckvidd på över 2,8 miljoner och synlighet i varierade medier så som Tidningen Chef, Allas, Arbetsliv och Dagens PS. Marknadschef Marie Manner blev även intervjuad i P4 Malmöhus och Convini blev också inbjudna att delta vid frukostevent på HR Nytt för att presentera Lunchrapporten för ett flertal HR-chefer.
Citat – Marie Manner, Kommersiell chef Convini
"Lunchrapporten har verkligen fått folk att prata om jobblunchen – precis som vi hoppades! Att vi tillsammans lyckats nå ut till så många visar vilket engagemang och intresse som finns för ämnet. En stor eloge till er på Prat för vårt samarbete och till alla som bidragit till att lyfta vikten av en bra lunchpaus. Vi ser redan fram emot nästa årsrapport!”
Tjänster
- Idé & koncept
- PR
- Medierelationer
- Pressevent



